Rybaření je krásný oddechový sport, při kterém většinu času trávit v přírodě. Co ale je potřeba udělat pro to, abyste mohli začít rybařit?
V první řadě je potřeba stát se rybářem. Není to ale jen tak, rybářem je osoba, která získá rybářský lístek. Nerozdává se ale jen tak někomu, musíte složit test rybářských znalostí. Nemějte strach, test není těžký a pro jeho splnění je potřeba alespoň polovina správných odpovědí.
Nutná legislativa k testům
Testové otázky se skládají z těchto okruhů, po prokliknutí se zobrazí všechny otázky z každého okruhu:
- Základní znalosti z poznání ryb a vodních organizmů.
- Základní znalosti z biologie ryb a vodních organizmů.
- Základní znalosti způsobů lovu ryb.
- Základní znalosti o rybářském hospodaření v rybářských revírech.
- Základní znalosti zákona č. 99/2004 Sb., o rybníkářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži, ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů (zákon o rybářství), jeho prováděcí vyhlášky č. 197/2004 Sb., v platném znění a Stanov ČRS (Stanovy ČRS nejsou součástí přílohy č. 6 oddílu III vyhlášky č. 197/2004 Sb., v platném znění).
Test je možné cvičně vyzkoušet i doma, je k nalezení na stránce https://www.rybsvaz.cz/beta/index.php/legislativa/test-rybarskych-znalosti
Nastudováno? Tak hurá složit test!
Pokud uznáte, že máte dostatek znalostí, navštivte nejbližší místní organizaci českého rybářského svazu nebo moravského rybářského svazu a vyplňte přihlášku za člena. Místní organizace vám sdělí termíny zkoušek a případně i vstupního školení, kde vás takřka vše naučí. Mapu místních organizací naleznete na stránce https://www.rybsvaz.cz/beta/index.php/rada-crs/mistni-organizace
Co dál po úspěšném absolvování testu?
Máte test úspěšně za sebou? Skvěle, získáte osvědčení o získání kvalifikace pro vydání prvního rybářského lístku, se kterým se zastavte na úřadě v místě vašeho trvalého bydliště, který vám vydá první rybářský lístek. Lze jej zakoupit na rok, 3 nebo 10 let anebo i na dobu neurčitou. Poplatky jsou od stokoruny za roční až po tisícikorunu za lístek na dobu neurčitou.
Pečlivě si uschovejte osvědčení, které jste získali. V případě ztráty rybářského lístku vám na jeho základě vydají nový!
S rybářským lístkem zamiřte opět na místní organizaci. Připravte si i hotovost na poplatky, které vás čekají. Ze své kapsy vyskládáte peníze za členský příspěvek, příspěvek do fondu rozvoje revírů, povolenku a brigády. Ceny se každoročně mění, pro letošní rok jsem i s povolenkou pro severní Moravu a Slezsko platil 3350Kč. Pokud si brigády odpracujete – například v líhni, při výlovech nebo při údržbě revíru, budete platit zhruba o tisícikorunu méně.
Povolenka k lovu už je u vás, stejně tak všechny ostatní dokumenty? Tak to už můžete k vodě a pustit se na lov. Jaké si pořídit vybavení najdete v článku Začínáme rybařit – základní výbava na lov ryb.
5 komentářů
Přidat →Díky za článek, bylo to fakt easy. Do plného počtu mi chyběla jedna otázka, ale na to se historie neptá xDD Udělal jsem si testy o víkendu, zrovna se vrátil z úřadu s lístkem a odpoledne si jdu pro povolenku. A zítra vyrážím na přehradu, snad to klapne xDD
Ahoj NikitaLL, souhlasím, ty testy jsou fakt jednoduché, není potřeba se jich bát. Tak snad vše klaplo a něco jsi chytil, klidně se pochlub. 🙂
Ryby žraly, konečně bylo trošku chladněji, tak se kapříci pásli. Největší měl 54 cm, bylo jich v součtu za tři dny asi 15. Byli jsme u vody na tři dny, fakt krásný relax.
Tak to je bomba! 🙂
Dobře vysvětleno já přivedl k rybářskému sportu mé syny a už se to pro ně stalo dogma. nedávno jsem jim udělal radost a zakoupil oblečení fishmachine.cz radovali se jako malý kluci. Ačkoliv už jsou trochu odrostlí. 🙂